Robot buggy til BBC micro:bit - V2

5604BUGGY

u/moms: 240,00 DKK m/moms 300,00 DKK

Normal leveringstid 1 - 3 hverdage med tracking

Fri fragt (i Danmark) ved køb over 500 kr. (u. omdeling)

ELLER

PRODUKTBESKRIVELSE

Det er nemt at bygge denne "buggy", som kan følge en linje. Den styres med micro:bit  (følger ikke med) og Kitronik Motor Driver Board.

Se her, hvordan du bygger robotten: https://www.kitronik.co.uk/pdf/5638-line-following-buggy-robot-microbit-v2-build-instructions.pdf

Her kan du downloade koden til Line Following Buggy V 2.0 https://www.kitronik.co.uk/zip/5638-microbit-line-following-buggy-v2-microbit-buggy-code.zip

 Dét følger med:

2 x Right Angle Hobby Geared Motor.
2 x Wheel for Hobby Motor.
1 x Motor Driver Board V2 for the BBC micro:bit.
1 x Steel Ball Caster 16mm Metal Ball.
1 x 4xAA Battery Box with Switch.
1 x MOVE Line Following Board.
1 x Perspex Buggy Chassis.
1 x Perspex :MOVE board mount.
1 x 1mm x 12mm x 25mm Foam Pad.
4 x Plastic Spacer 20mm.
12 x Pan Head M3 6mm Machine Screw.
4 x Pan Head M3 10mm Machine Screw.
10 x M3 Hex Full Width Nut.
4 x Plastic Hex M3 Standoff, M-F.
2 x Pan Head M3 30mm Machine Screw.
10 x Jumper Wires 20cm M/F.
1 x 15cm Multi-strand Cable, Black.
1 x 15cm Multi-strand Cable, White.
1 x 15cm Multi-strand Cable, Green.
1 x 15cm Multi-strand Cable, Blue.

Dét skal du selv skaffe:

4 x AA Batteries.
A small flat head screwdriver.
Wire strippers.
A soldering iron and some solder.
A pair of pliers.
A Phillips screwdriver.
A computer with a spare USB port and Internet access.
1 x BBC micro:bit.
A USB to micro USB cable.

Detaljer

Det er nemt at bygge denne "buggy", som kan følge en linje. Den styres med micro:bit  (følger ikke med) og Kitronik Motor Driver Board.

Se her, hvordan du bygger robotten: https://www.kitronik.co.uk/pdf/5638-line-following-buggy-robot-microbit-v2-build-instructions.pdf

Her kan du downloade koden til Line Following Buggy V 2.0 https://www.kitronik.co.uk/zip/5638-microbit-line-following-buggy-v2-microbit-buggy-code.zip

 Dét følger med:

2 x Right Angle Hobby Geared Motor.
2 x Wheel for Hobby Motor.
1 x Motor Driver Board V2 for the BBC micro:bit.
1 x Steel Ball Caster 16mm Metal Ball.
1 x 4xAA Battery Box with Switch.
1 x MOVE Line Following Board.
1 x Perspex Buggy Chassis.
1 x Perspex :MOVE board mount.
1 x 1mm x 12mm x 25mm Foam Pad.
4 x Plastic Spacer 20mm.
12 x Pan Head M3 6mm Machine Screw.
4 x Pan Head M3 10mm Machine Screw.
10 x M3 Hex Full Width Nut.
4 x Plastic Hex M3 Standoff, M-F.
2 x Pan Head M3 30mm Machine Screw.
10 x Jumper Wires 20cm M/F.
1 x 15cm Multi-strand Cable, Black.
1 x 15cm Multi-strand Cable, White.
1 x 15cm Multi-strand Cable, Green.
1 x 15cm Multi-strand Cable, Blue.

Dét skal du selv skaffe:

4 x AA Batteries.
A small flat head screwdriver.
Wire strippers.
A soldering iron and some solder.
A pair of pliers.
A Phillips screwdriver.
A computer with a spare USB port and Internet access.
1 x BBC micro:bit.
A USB to micro USB cable.

Vi anbefaler

Vi anbefaler